Înfrângere la Roman pentru „U” Alexandrion – 29-21

Echipa de handbal feminin „U” Alexandrion a fost învinsă, vineri, în deplasare, de formația HCM Roman, scor 29-21 (14-9), într-o partidă care a contat pentru etapa a 17-a a Ligii Naționale.

U Alexandrion - HCM Roman, 12 sept 2015

Meciul a fost unul foarte echilibrat doar în primele 12 minute ale meciului, Romanul fiind net superioară la toate capitolele, reușind să mărească avantajul la 5 goluri pe finalul primei reprize.

Elevele pregătite de Carmen Amariei au început bine partea a doua, apropiindu-se la patru goluri (16-12), dar după doar trei minute Romanul s-a desprins din nou. Glibko și Iuganu au dus scorul la 19-12, rezolvând soarta meciului. Până la final, gazdele nu au mai pierdut conducerea și și-au asigurat o victorie clară.

Pentru „U” Alexandrion, cea mai bună marcatoare a fost Cristina Laslo, autoare a 8 goluri, urmată de Florina Chintoan, cu 6 goluri. Laura Popa, Cristina Boian, Raluca Petruș, Andreea Tetean, Irina Ivan, Abigail Vălean și Alexandra Severin, toate cu câte o reușită.

De la HCM Roman, Iryna Glibko a fost cea mai bună marcatoare, cu 8 goluri, urmată de Jasna Toskovic, cu 7 goluri, Carmen Stoleru (4), Oana Chitacu și Anamaria Iuganu, ambele cu 3 reușite, Diana Druțu, Loderana Vârtic, Raluca Agrigoroaie și Lăcrămioara Cîlici, toate cu o reușită.

„U” Cluj va primi vizita ultimei clasate în următoarea etapă, HC Alba Sebeș, sâmbătă, 6 februarie, în Sala Sporturilor „Horia Demian”.