Amicalul de lux dintre România și Spania a umplut stadionul Cluj Arena, duminică, 27 martie, însă cei 30.000 de spectatori nu au avut parte și de goluri în această confruntare, dar jocul entuziasmant al „tricolorilor” din prima repriză ne dau speranțe pentru partida cu Franța din meciul de deschidere de la EURO 2016.

ROMÂNIA: Ciprian Tătărușanu – Steliano Filip, Dragoș Grigore, Vlad Chiricheș, Cristian Săpunaru – Ovidiu Hoban, Mihai Pintilii, Bogdan Stancu, Nicușor Stanciu, Adrian Popa – Florin Andone

Selecționer: Anghel Iordănescu

SPANIA: Iker Casillas – Mario Perez, Gerard Pique, Marc Bartra, Jordi Alba – Koke, Sergi Roberto, Pedro, Da Silva, Nolito – Paco Alcacer

Selecționer: Vicente del Bosque

Meciul a început cu un moment de reculegere în memoria fostului mare fotbalist olandez Johan Cruyff, decedat in 24 martie 2016. In timpul minutului de reculegere mai multi spectatori au tinut sa se afirme strigand „Cristiii” din celebrul viral care circula pe internet, un exemplu clar de nesimtire, de lipsa bunului simt si a celor 7 ani de acasa.

Naționala de fotbal a României s-a remarcat în prima repriză printr-o serie de ocazii notabile la poarta lui Casillas. Prima avenit în minutul 7, la reluarea lui Adi Popa de la 20 metri, puțin pe lângă poarta oaspeților, iar replica Spaniei a venit după două minute, David Silva a executat o lovitură liberă în careu, de unde Marc Bartra a reluat periculos cu capul, dar Tătărușanu a respins în corner de sub bară (9).

România a avut câteva momente bune de joc. O fază creionată pe axa Chiricheș – Stanciu – Adi Popa, fiecare reluând, pe rând, în blocajul adversarilor (15), fără emoții pentru Casillas. Florin Andone a fost tatonat de Pique în momentul șutului său din careu, iar fundașul Barcelonei l-a blocat în ultimul moment (17). Defensiva spaniolilor a dat momente de slăbiciune, tricolorii ajungând cu ușurință în careul lui Casillas.

România a arătat mai multă poftă de joc în prima parte, în timp ce spaniolii nu au reușit să amenințe periculos poarta unui Tătărușanu care mai mult a șomat decât a apărat. Săpunaru a urcat în atac, reușind să finalizeze periculos pe poartă, dar șutul său a fost boxat în față de Casillas (23).

O altă situație importantă la poarta spaniolilor s-a produs în minutul 28, Bogdan Stancu l-a servit excelent pe Stanciu în careu, iar „decarul” României a șutat la colțul lung, respins de Casillas.

Defensiva „tricolorilor” a reușit să reziste atacurilor destul de timide ale trupei lui Vicente Del Bosque. Nicușor Stanciu a fost cel mai periculos om al României, contabilizând o altă ocazie importantă în minutul 33 când a reluat plasat din marginea careului.

Pe finalul primei reprize cele două formații au scăzut ritmul, practicând un joc de tatonare reciprocă. 0-0 după primele 45 de minute.

Ocazie mare a tricolorilor în partea a doua. Stanciu l-a servit excelent pe Andone cu o pasă filtrantă, dar vârful României nu a reușit să cadreze mingea pe poarta lui Casillas (55).

Selecționerul Vicente Del Bosque a aruncat în luptă vedetele în repriza a doua. Isco, Cesc Fabregas și Juan Mata au intrat în locul lui Nolito (46), Sergi Roberto (60), respectiv Pedro Rodriguez. Gerard Pique a fost înlocuit și el de Nacho (52), iar Alcacet i-a lăsat locul lui Aduriz (60).

Și selecționerul Anghel Iordănescu a operat câteva modificări în partea a doua.  Gabriel Torje a intrat în locul lui Adrian Popa (61), Andrei Ivan l-a înlocuit pe Bogdan Stancu (66), iar Florin Andone i-a lăsat locul lui Raul Rusescu (74).

Vedeta lui Juventus, Alvaro Morata, a intrat în locul lui David Silva, în ultimele 10 minute ale meciului (79).

Gabriel Torje a centrat periculos, pe jos, în careu, dar mingea a trecut prin fața porții lui Casillas și niciun coechipier nu a fost la întâlnirea cu balonul (82). Morata a șutat pe lângă poarta lui Tătărușanu din marginea careului (83).

Iordănescu a introdus piesa de rezistență din angrenajul naționalei pentru ultimele minute ale meciului, Lucian Sânmărtean, care l-a înlocuit pe „decarul” Nicușor Stanciu în minutul 85.

Ropotan a intrat în locul lui Pintilii pentru ultimele minute ale meciului. S-au arătat patru minute de prelungire de la margine, dar finalul a fost lipsit de ocazii și meciul s-a încheiat cu Spania în jumătatea adversă, dar fără să amenințe periculos poarta lui Tătărușanu.

Vedetele Spaniei au fost de nerecunoscut la Cluj, nereușind să pună prea multe probleme României, iar jocul bun al „tricolorilor” și faptul că nu s-au făcut de rușine în fața fostei campioane mondiale și euroene ne dau speranțe mari înaintea duelului cu Franța de la EURO 2016.

Jucătorul meciului desemnat pe site-ul eusunt12.ro a fost Nicușor Stanciu.

Cartonașe galbene: Adrian Popa (44) / Jordi Alba (70), Isco (73)

Spectatori: 30.000

One thought on “România, remiză albă cu Spania pe Cluj Arena, în fața a 30.000 de spectatori. „Furia Roja”, de nerecunoscut!