Rugbyştii clujeni au obţinut locul şapte la Campionatul Naţional de rugby în 7!

Echipa de rugby a Universităţii Cluj s-a clasat pe poziţia a șaptea la finalul Campionatului National de Rugby in 7. În ultimul meci al campionatului desfășurat la Timișoara, „studentii” au invins în grupe, din nou, vicecampioana Ştiinţa Baia Mare, scor 26-22.

În celelalte partide din cadrul grupei, rugbyştii au pierdut contra Stelei cu scorul de 5-28, Steaua fiind de altfel câştigătoarea ediţiei acestui campionat de rugby în 7 şi au fost învinşi de CSM Bucureşti cu scorul de 40-5. În semifinale, „U” Cluj a învins Poli Iaşi, scor 19-14, iar în finala acestei etape a întâvlnit din nou Baia Mare care s-a impus cu scorul de 26-14.

La finalul campionatului de rugby in 7, „U” Cluj a terminat pe locul VII cu 22 de puncte. Clasamentul final arată astfel: locul 1 – CSA Steaua 41 puncte – Campioana Naţională, locul 2 – CS Dinamo 37 puncte, locul 3 – CSM Bucureşti 32 puncte (+91), locul 4 – RCJ Farul Constanţa 32 puncte (+75), locul 5 – CS Ştiinţa CSM Baia Mare 27 puncte, locul 6 – RCM U Vest Timişoara 26 puncte, locul 7 – CSU Cluj 22 puncte, locul 8 – CS Poli Agro Iaşi 21 puncte, potrivit u-cluj.ro

Următoarea competiţie în care vor evolua rugbyştii clujeni este Cupa României, programată pe 10 noiembrie 2012.