„U” Cluj încheie anul 2015 cu o victorie importantă la Pâncota

Universitatea Cluj s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul formației Șoimii Pâncota, într-o partidă care a contat pentru etapa a XVIII-a a Ligii a 2-a seria Vest, ultimul meci pentru elevii pregătiți de Mihai Teja din 2015.

U Cluj - Chindia Targoviste (14.11.2015)

„Șepcile roșii” au venit după o serie de trei meciuri fără victorie, iar prima repriză a fost una foarte echilibrată, încheiată cu scorul de 0-0. Universitatea a preluat conducerea în partea a doua prin fundașul Radu Crișan, minutul 53, iar un minut mai târziu, Octavian Ursu a majorat diferența la 2-0 (54). Calcan a fost la un pas să înscrie golul cu numărul trei, șutul său însă din interiorul careului a lovit bara, minutul 65.

Arădenii au redus din diferență prin Issa, minutul 73, și au ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 78 prin Leucuța, care a tras pe lângă poarta lui Niczuly de la punctul cu var. „Studenții” au stabilit scorul final în minutul 89 prin reușita atacantului Marvin Schieb și și-au asigurat trei puncte de aur în economia clasamentului.

Universitatea a ajuns la 26 de puncte și ocupă locul 9 în clasament.

Şoimii Pâncota: Irimia – Doda, Pascariu, Dubeștean, Siminic – Pavel (Fuchs ’65) – Leucuța (Cuedan ’81), Issa, Danci (A. Mihai ’58), Pirtea – Dragalina. Antrenor: Ionuţ Popa

„U” Cluj: Niczuly – Keresztes, Crişan, Mutu, Berci – Greu (C. Popescu ’64), Boboc (Cîndea ’46)- L. Kovacs, Calcan, Ursu– Cocină (Schieb ’75). Antrenor: Mihai Teja

Următoarea etapă pentru „U” Cluj va avea loc în data de 27 februarie, în deplasare, la CS Mioveni.