„U” Cluj încheie prima fază a sezonului regulat cu o victorie în fața Metalului Reșița: 2-0

Universitatea Cluj s-a impus cu scorul de 2-0 în fața Metalului Reșita, prin reușitele fundașului lateral Raul Ciupe, într-o partidă care a contat pentru etapa a 25-a a Ligii a 2-a, seria de vest.

Elevii pregătiți de Mihai Teja au controlat categoric confruntarea cu reșițenii, oaspeții neavând nicio situație importantă la poarta lui Bolboașă. Andreas Calcan a obținut un penalty în minutul 11, transformat de Raul Ciupe, care a realizat „dubla” în minutul 55 dintr-o lovitură liberă din marginea careului.

„U” Cluj: Bolboaşă – Butean, Crişan, Cordoş, Ciupe – Erdei, Boboc – Ursu, Moruţan, Calcan (Ciobanu 65) – Vojtus (Schieb 62).

Metalul Reşiţa: Lucic – Costea, Makinde, Kis, Kopre, Botezatu, Vlad Iulian, Crăciun, Buzdugan, Julei, Chira

CSM Râmnicu Vâlcea – FC Braşov, ora 13:00

În ultima etapă a sezonului regulat Universitatea Cluj va câștiga partida la masa verde deoarece formația FC Bihor s-a retras din campionat.