Victorie importantă pentru echipa de baschet feminin a Universității Cluj

Echipa de baschet feminin a Universității Cluj a obținut o victorie importantă, vineri, pe teren propriu, scor 73-52 (14-20 / 24-15 / 21-5 / 14-12), împotriva formației BCM Danzio Timișoara, într-o partidă care a contat pentru etapa a 12-a a Ligii Naționale

U Cluj baschet feminin la Memorialul Nicolae Martin

Bănățencele au început fulminant meciul și au încheiat primul sfert cu un avantaj de șase puncte pe tabelă, dar clujencele au revenit în meci și au preluat conducerea pe tabelă, 38-35 la finalul sfertului secund. Evoluția bună a elevelor pregătite de Dragan Petricevic s-a păstrat și în sfertul trei, când timișorencele au reușit să înscrie doar 5 puncte pe tabelă, fața de cele 21 ale Universității, 59-40 fiind scorul după primele trei acte.

Ultimul sfert a fost o simplă formalitate pentru clujence, care și-au asigurat un final de meci liniștit și o victorie clară la un avantaj de 21 de puncte.

Cea mai bună marcatare a Universității a fost Ines Ajanovic, cu 17 puncte, urmată de Ashley Grimes și Veshaundra Young, ambele cu 12 puncte, Marija Prlja (10 puncte), Brittany Wilson și Shanara Clark, ambele cu 7 puncte, Gabriela Cursaru (6) și Flavia Ferenczi (2).

De la Danzi Timișoara, cea mai bună marcatoare a fost Alexandra Dumitrache (14), urmată de Ivana Grbic (12), Carlee Lough (9), Zorica Mitov (9), Briana Wilson (6) și Diana Lupu (2).

„U” Cluj ocupă locul 5 în Liga Națională de baschet feminin, cu 17 puncte, la trei puncte de liderul ACS Sepsi, având 6 victorii și 5 înfrângeri în actuala stagiune.

Etapa viitoare, baschetbalistele vor primi vizita Rapidului, sâmbătă, 19 decembrie, în Sala Sporturilor „Horia Demian”.