Victorie importantă pentru „U” Jolidon pe teren propriu

u jolidonHandbalistele de la „U” Jolidon au câştigat prima partidă din 2013 în faţa propriilor suporteri, împotriva formaţiei HC Dunărea Brăila, scor 33-27, într-o partidă care a contat pentru etapa a IX-a a Ligii Naţionale.

Clujencele au început în forţă partida, Senocico & Co. au luat cu asalt semicercul oaspetelor, preluând detaşat conducerea pe tabelă, iar după şase minute de joc scorul era 4-0. Cei aproximativ 50 de fani ai lui „U” prezenţi la meci şi-au încurajat frenetic echipa, iar fetele au reuşit să se distanţeze la cinci goluri, însă, cu şapte minute înainte de finalul primului act, elevele lui Gheorghe Covaciu au căzut din nou inexplicabil, oaspetele au profitat de acest lucru reuşind egalarea la 12-12. Gazdele au păstrat un avantaj minim înainte de pauză (16-15), iar portăriţa Clujului, Viktoria Petroczi, s-a remarcat cu 8 intervenţii reuşite, din care trei lovituri de la şapte metri apărate.

În repriza secundă, vicecampioana României în exerciţiu s-a desprins la opt goluri, dându-i mari emoţii selecţionerului Gheorghe Tadici, prezent şi el în tribunele Sălii Sporturilor „Horia Demian” alături de jucătoarele de la HC Zalău, în vederea meciului direct de săptămâna viitoare.

Cea mai bună marcatoare de la „U” Jolidon a fost Mihaela Ani-Senocico, cu 9 puncte, urmată de Tivadar şi Chintoan cu 5 puncte, Cartaş cu 4 puncte, Paraschiv, Dincă, Mihai cu 3 puncte şi Ivan cu un punct.

„U” Jolidon se va deplasa în etapa a X-a a Ligii Naţionale în fieful formaţiei HC Zalău.