Victorie pentru baschetbalistele de la „U” Cluj în fața Rapidului, 61-49!

Echipa de baschet feminin a Universității Cluj s-a impus cu scorul de 61-49 împotriva formației CS Rapid București, într-o partidă care a contat pentru etapa a XIV-a a Ligii Naționale.

u cluj baschet feminin

Scorul pe sferturi: 16-15 / 9-10 / 13-12 / 23-12

Clujencele au început timid partida și avut un avantaj minim pe tabelă după primul sfert (16-15), iar oaspetele au avut o evoluție bună în sfertul secund și au restabilit egalitate, intrând cu scorul de 25-25 la vestiare. Elevele preătite de Dragan Petricevic au rezolvat meciul în ultimul sfert și și-au asigurat un final de meci liniștit la adăpostul celor 12 puncte pe tabelă.

Cele mai bune marcatoare ale Universității Cluj au fost Ines Ajanovic și Veshaundra Young, ambele cu 14 puncte, urmată de Flavia Ferenczi (10 pct., 7 rec.), Marina Sfîrlea (9 pct., 1 rec.), Mihaela Maxim (6 pct.), Marija Prlja (4 pct., 1 rec.), Irina Găvrilă (2 pct, 6 rec.) și Teodora Neagu (2 pct., 4 rec.).

Cea mai bună marcatoare pentru Rapid a fost Roxana Bejan, cu 14 puncte, urmată de Daniela Toma (12 puncte), Elena Constantin (10 puncte), Gabriela Vlad (7 puncte), Raluca Matei (2), Adina Lovasz (2), Claudia Stan (2).

„U” Cluj va primi vizita formației CSBT Alexandria marți, 28 decembrie 2015, în Sala Sporturilor „Horia Demian”.